OBNOVA ŠKOLE
Autor: Luka Gudelj, Ivano Mohorovičić, 11. 12. 2018.

Na početku ove školske godine zateklo nas je izvanredno stanje. Cijela škola u građevinskim skelama, pristup školi ograničen zaštitnim ogradama, ulazak na stražnja, sporedna vrata. Nije da nismo očekivali, najavljivalo se, pisalo i govorilo po medijima – energetska obnova školske zgrade stare pedeset godina. Ipak, velik je to pothvat i pitanja o daljnjem tijeku radova koji se odvijaju paralelno s nastavnim radom neizbježno se javljaju.
Odlučili smo stoga porazgovarati s našom ravnateljicom Ivom Erceg koja je u cijelu tu situaciju najbolje upućena.

Luka Gudelj: - O obnovi naše školske zgrade već se dosta pričalo i pisalo po medijima i dosta se toga već zna. Budući da se radovi izvode za vrijeme trajanja nastave, zanima nas nešto više o svemu tome pa bismo Vas zamolili za odgovore na još neka pitanja.

Luka Gudelj: - Teku li radovi na obnovi škole po planu, ima li kakvih odstupanja ili teškoća     koji bi mogli produžiti planirane rokove?

Iva Erceg: - Teškoća i odstupanja u radovima ima te postoji mogućnost produljenja roka, no to ovisi o više čimbenika pa ćemo slijedom toga i postupati. No trudimo se biti pozitivni i veselimo se što će uskoro škola imati novo ruho.

Luka Gudelj: - Građevinski radovi koji se svakodnevno izvode dosad nisu znatnije ometali nastavni rad. Jesu li trenutno u pitanju tiši radovi ili je to zasluga dobre organizacije? (Recite nam više o samoj organizaciji radova.)

Iva Erceg: - Organizirali smo se najbolje što smo mogli, bučniji radovi se uglavnom obavljaju u poslijepodnevnim satima i vikendom. Malo više buke bit će tijekom mijenjanja tolarije, ali ne u tolikoj mjeri da ometa nastavu.

Luka Gudelj: - Zanima nas kako se planiraju radovi u sljedećoj fazi kada se počnu skidati stari prozori i postavljati novi. Hoće li se i tada nastava moći neometano provoditi?

Iva Erceg: - Nastava će se za vrijeme trajanja svih radova neometano provoditi.

Luka Gudelj: - Jesenski su dani sve kraći, a za očekivati je i sve više vremenskih neprilika. Kako će se u tim uvjetima radovi odvijati?

Iva Erceg: - Za vrijeme kišnih dana radovi na fasadi i izmjeni stolarije malo će pričekati. U to vrijeme radovi će se usmjeravati na natkrivene dijelove  i eventualno na obradu zidova iznutra oko izmijenjene stolarije.

Ivano Mohorovičić: - Koliko ste zadovoljni  dosadašnjim tijekom i kvalitetom radova?

Iva Erceg: - Osobno smatram da može i brže i bolje, no s obzirom na to da je u ovaj veliki projekt uključeno više čimbenika, izvođača, projektanata, radioničkih radova, nerealno je i očekivati da baš sve ide po planu. Osim toga, najmanje, gotovo uopće radovi ne ovise o nama.

Ivano Mohorovičić: -  Mjere sigurnosti i zaštite od posebne su važnosti u ovakvim okolnostima. Tko se sve o tome brine i na koji način?

Iva Erceg: - Nadzor i povjerenik zaštite o radu u dogovoru s nama brine o gradilištu, uvjetima rada, mjerama opreza i zaštite. Sve je to regulirano i propisano pravilnicima i zakonima struke.

Ivano Mohorovičić: - Možda nije toliko bitno, ali zanima nas koje će boje biti nova fasada i hoće li biti kakvih drugih izmjena u vanjskome izgledu škole?

Iva Erceg: - Izmjena u vanjskom dijelu bit će samo u bojama. Stolarija je bijela, fasada nježno siva sa istakama koje će s obje strane biti pofarbane u žuto. U dogledno vrijeme zastori će biti plavi tako da smo u novi izgled uspjeli uklopiti dio boja koje simboliziraju Lovran.

Ivano Mohorovičić: - Sretni smo što ćemo imati „novu“ školu izvana i što više nećemo toliko osjećati vrućinu i hladnoću, no voljeli bismo znati još nešto. Najavljuje se i obnova školske zgrade iznutra. Hoćemo li mi, sadašnji sedmaši, biti u prilici boraviti i raditi u potpuno obnovljenoj školi i o čemu to ovisi?

Iva Erceg: - Ovisno o financijskim prilikama i iznutra ćemo renovirati učionice i namještaj. Ne mogu točno reći kada se to očekuje te nisam sigurna da ćete vi, sadašnji sedmaši to dočekati. No nadam se, a i radimo na tome da pribavimo sredstva koja će nam omogućiti daljnju renovaciju. U naredne tri godine mislim da ćemo imati kompletno novi izgled škole i izvana i iznutra. To je neki realni rok koji smo si zadali.

Zahvaljujemo na razgovoru i želimo Vam puno uspjeha u daljnjemu radu na poboljšanju uvjeta boravka i rada u našoj školi.