MB Kugle
Učenici 3.a razreda udružili su se zajedno s vrtićem More, iz Rijeke, u ekološkoj akciji za naš Kvarner koristeći veoma zanimljive MB kugle.
Što su te kugle?
MB kugle su nastale tehnologijom efektivnih mikroorganizama, a sama ideja je nastala u Japanu prije više od 50 godina. Kugle su obogaćene mikroorganizmima poput kvasca, pljesni, mliječnih kiselina… Kada se ubace u moru dolazi do implementacije mikroorganizama iz kuglice, mikroorganizmi izlaze u mulj, dolazi do biokemijskih reakcija i do bioremedijacije mulja – štetne tvari iz mulja pretvaraju u dobre.
Donirani materijal smo podijelili s vrtićem i prionuli poslu. Tako su naši učenici napravili oko 300 MB kugli i nestrpljivo čekali 4 tjedna da ih mogu baciti u more. MB kugle bacili su u more na mulu uz podršku Županijske lučke uprave Opatija te nakon toga otišli na zasluženi sladoled.
Naše lijepo more sada će biti još čišće.


