Izvannastavne aktivnosti

Izvannastavne aktivnosti nude učenicima kvalitetno provedeno slobodno izvannastavno vrijeme u školi. Imaju pretežno kulturno-umjetničko, športsko, kreativno, tehničko i znanstveno obilježje. Karakteristika ovih aktivnosti su da se njihovo djelovanje ne odvija u razredima, već u posebno formiranim skupinama. Učenike u skupini vežu zajedničke sklonosti i interesi prema nekoj aktivnosti, a uključuju se dobrovoljno prema vlastitom opredjeljenju i želji.

Svrha izvannastavnih aktivnosti je da potiču učenike na stvaralaštvo, stjecanje znanja i umijeća prema njihovim individualnim interesima i sposobnostima. Uključivanje učenika u ovakve aktivnosti imaju važnu ulogu u razvijanju mladenačkih snaga koje će im kasnije pomoći kako bi izbjegli nepoželjno ponašanje. Isto tako, sudjelovanje u izvannastavnim aktivnostima pomaže im da otkriju i njeguju svoje talente, razvoj karaktera i kompetencija.

Istraživanja pokazuju da kvalitetno organizirano vrijeme nakon nastave pomaže:

• u smanjivanju maloljetničkog nasilja, školskog vandalizma i negativnog utjecaja vršnjaka koji vodi do zlouporabe alkohola i droga
  • u poboljšavanju učeničkog obrazovnog uspjeha
  • u izvršavanju domaće zadaće
  • u poboljšavanju učeničkog ponašanja u školi
  • u znatnom povećanju broja učenika koji imaju planove za budućnost

Izvannastavne aktivnosti planiraju se školskim kurikulumom i godišnjim planom i programom neposrednih nositelja odgojno-obrazovne djelatnosti. Naše aktivnosti podijelili smo u skupine učenika koji pohađaju razrednu nastavu (1. – 4. r.) i učenike koji pohađaju predmetnu nastavu (5. – 8. r.).

Popis izvannastavnih aktivnosti u šk.god. 2024./2025