Datum objave: 22. prosinca 2024.
Kategorija: Naslovnica | Vijesti

Tragični događaj u školi „Prečko“

Duboko smo pogođeni tragičnim događajima u školi Prečko. S nevjericom tugujemo za preminulim djetetom i suosjećamo sa svima pogođenima ovom tragedijom.

Nakon ovako teškog traumatskog događaja, podrška je potrebna ne samo izravnim žrtvama, već i svoj djeci, roditeljima, cijeloj zajednici.

Suočavanje s tragičnim informacijama

Intenzivno medijsko praćenje ove tragedije, dodatno traumatizira, te je korisno je ograničiti izloženost djece vijestima. Prirodno je željeti biti informiran ali prekomjerna izloženost može povećati zabrinutost, tjeskobu i širenje straha.
Traumatski događaji su teški i ugrožavajući svim ljudima, te mogu izazvati čitav niz različitih reakcija šok, nevjericu, tugu, bespomoćnost, tjeskobu, ljutnju, poteškoće s razumijevanjem, nemir, tjelesne reakcije…. To je normalno i očekivano. Odraslima i djeci ponekad je potrebno neko vrijeme da se oporave i da mogu ponovo funkcionirati kao prije događaja.
U tom periodu potrebna je podrška bliskih ljudi, obitelji, prijatelja…
Djeca koja za događaj samo čuju bore se s različitim mislima i osjećajima jer se tragedija dogodila drugoj djeci. Mnogi će pomisliti kako su to mogli biti oni ili njima netko poznat, zato sada trebaju dodatnu podršku važnih odraslih u koje imaju povjerenje.

Kako djeci pružiti podršku?


Koliko god je teško razgovarati o tragičnim događajima, izbjegavanje može djelovati dodatno zastrašujuće. Djeca tišinu odraslih mogu razumjeti kao dodatno uznemirujuću ili kao da se odrasli ne mogu nositi s teškim temama. Uvijek je bolje da o događajima djeca čuju od najbližih ljudi, nego putem npr. društvenih mreža ili medija, vršnjaka.
Razgovor je uvijek dobro početi s pitanjem djeci o onome što već znaju, što su čuli….
Važno je podsjetiti se da je u razgovoru najvažnije slušati – što dijete zna ili vjeruje, kakve slike (stvarne ili iskrivljene) ima koje treba ispraviti jasnim informacijama.
Potaknite dijete da postavlja pitanja, kako bi mogli saznati kako se osjeća. Kao odrasli, i djeca i mladi se bolje nose u krizi ako imaju jasne informacije, a razmjena pitanja i odgovora je ujedno i podrška djetetu u suočavanju s posljedicama teških događaja.

Vodite računa o izloženosti medijima, (TV program, vijesti na radiju), društvenim mrežama
Čak i kad vam se čini da djeca ne slušaju i ne gledaju, da su zaokupljeni npr. igrom – razgovor odraslih, ton i slike su tu, pored njih. Važno je i da odrasli jednako brinu i o sebi i svom načinu reagiranja. Uznemirena odrasla osoba je dodatni izvor stresa, zbunjuje dijete i dodatno narušava njegov osjećaj sigurnosti.

Pratite reakcije svoje djece
Često djeca nakon ovakvih događaja imaju poteškoća s uspavljivanjem, nemirom, usmjeravanjem pažnje, dodatno su pobuđena neugodnim osjećajima. Mlađi mogu imati poteškoća u odvajanju od odraslih, osobito ako su se susreli i s drugim stresnim događajima. Slike koje su vidjeli mogu im se nametati unatoč naporu da se usmjere na druge aktivnosti.

Budite model djeci
Razmjenjujte osjećaje s djecom ali do razine koju mogu razumjeti. Prirodno je da odrasli pokažu suosjećanje i tugu za žrtve i njihove najmilije, te kako se nositi s teškim situacijama. Naglašavajte kako postoje ljudi koji pomažu drugima nakon traumatskih događaja.

Budite strpljivi
Svi trebamo dodatnu pažnju i brigu. Provodite vrijeme zajedno, zadržite rutinu uz razumijevanje.

Treba li dijete dodatnu pomoć?
Ako djetetove reakcije potraju i ometaju svakodnevne aktivnosti, dobro je posavjetovati se sa stručnjacima mentalnog zdravlja/psihologom škole/liječnikom i dr.
Neka su djeca ranjivija, pa im događaji u okolini ili događaji o kojem čuju mogu biti podsjetnik na ranija teška iskustva i dodatno doprinijeti uznemirenosti.
(prema tekstu dr.sc. Brune Profaca, HPD)

Kome se možete obratiti?

  • Školska psihologica, Deniza Dinić, 091 4911 310
  • Savjetovalište za djecu i mlade: 051 335 920; 051 335 928; 051 339 864
  • KBC Rijeka – Hitna ambulanta za krizna stanja: 051 658 323
  • Hrabri telefon za djecu: 116 111
  • Hrabri telefon za mame i tate: 0800 080

Rijeka za Prečko

Poštovani učitelji, roditelji, građani u ponedjeljak 23.12.2024. u 18,00 sati okupiti ćemo se ispred OŠ Nikola Tesla zapaliti svijeće i u mirnom mimohodu otići do Jadranskog trga i tako pružiti podršku i solidarnost žrtvama škole u Prečkom . Nadamo se da ćete nam se pridružiti jer snaga je u našem broju, jučer oni a sutra mi! Udruga učitelja RN PGŽ uz potporu Grada Rijeke.

https://www.novilist.hr/rijeka-regija/rijeka/u-rijeci-mimohod-za-sigurnu-skolu-krenut-cemo-od-os-nikola-tesla-prema-jadranskom-trgu

Pročitajte još

Višednevna stručna ekskurzija u Berlin

Višednevna stručna ekskurzija u Berlin

Grupa učenika 7. i 8. razreda  je od 6. do 10.5.2025. boravila u Njemačkoj. Prvog dana putovanja posjetili smo drugi po veličini grad u Bavarskoj, Nürnberg. Ovo nekada neslužbeno središte Svetog Rimskog Carstva, rodni je grad slikara, kipara i matematičara ...

Izlet 2.a i 2.b

Izlet 2.a i 2.b

Učenici 2. a i 2.b razreda dana 8.5. 2025.posjetili su Istru, točnije tematski park Sanc Michael... Učenici su se vratili u daleki srednji vijek u kojem su susreli vitezove, zmajeve, vještice...Uživali su u različitim igrama, labirintima, vrtuljcima te su gađali lukom...

Posjet učenika trećih razreda Staroj Sušici

Posjet učenika trećih razreda Staroj Sušici

       Učenici trećih razreda OŠ Viktora Cara Emina, Lovran i učenici 2/3.r.PŠ „Eugen Kumičić“ Mošćenička Draga od 5.05. do 6.05. bili su u Staroj Sušici. Dvorac i muzej oduševili su učenike. Raznolike radionice u šumi i u dvorcu, zabava i kviz omogućili su učenicima...

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content