preskoči na sadržaj

Osnovna škola Viktora Cara Emina Lovran

Login

e-Škola

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Brojač posjeta

       o2 top up online

UDŽBENICI

 

za novu školsku 2023. - 2024. godinu
 

KALENDAR RADA

 
JELOVNICI

RASPORED ZVONJENJA

STARIJI RAZREDI

ULAZAK: 7,50

1. SAT: 8,00 - 8,45

2. SAT: 8,50 - 9,35

3. SAT: 9,40 - 10,25

VELIKI ODMOR

ULAZAK: 10,45

4. SAT: 10,50 - 11,35

5. SAT: 11,40 - 12,25

6. SAT: 12,30 - 13,15

7. SAT: 13,20 - 14,05


MLAĐI RAZREDI

ULAZAK: 7,50

1. SAT: 8,00 - 8,45

2. SAT: 8,50 - 9,35

VELIKI ODMOR

ULAZAK: 9,55

3. SAT: 10,00 - 10,45

4. SAT: 10,50 - 11,35

5. SAT: 11,40 - 12,25

6. SAT: 12,30 - 13,15

VOZNI RED AUTOBUSA

LINIJA 32 i 32A

LINIJA 36

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
GLAZBA JE UNIVERZALAN JEZIK U KOJEMU SE SVI DOBRO OSJEĆAMO

Natalija Banov kao profesorica glazbene kulture radi već gotovo 25 godina.
Promijenila je nekoliko škola. Veseli se novim iskustvima u različitim školama jer to smatra izazovom.
Trenutačno organizira glazbeno natjecanje za Dan škole pa smo joj odlučili uputiti nekoliko pitanja kako bi nam dala više informacija o tom događaju.


Kako ste i kada odlučili postati profesorica glazbene kulture?

- Najprije sam bila učiteljica razredne nastave, to je bilo moje prvo zanimanje i moja prva ljubav. Još dok sam bila mala djevojčica okupljala sam djecu oko sebe te sam se s njima igrala škole. Odmalena sam svirala klavir, ali je u odabiru zanimanja ipak pobijedila ljubav prema podučavanju. Tako sam završila studij razredne nastave i počela raditi  kao učiteljica. Radeći sa zborom, sve sam se više usavršavala i doškolovala pa sam sada učiteljica glazbene kulture.

Što vam je u poslu osobito drago, a što zahtjevnije?

- Osobito drago mi je raditi sa zborom. Jako me ispunjava kad vidim da djeca napreduju i da uživaju u pjevanju. Također, volim skladati dječje pjesme. Autor sam 200-tinjak pjesama za djecu. Iza sebe imam puno nosača zvuka raznih zborova kao i tri knjige s nosačima zvuka  Na poslu mi je teško kada učenici ne reagiraju na moje poticaje. Nisam prestrog učitelj, ali bih voljela dio svoje ljubavi prema glazbi prenijeti na njih.

Mislite li da su svi učenici glazbeno talentirani i kako uklapate one koji nemaju glazbene talente, ako takvih ima?

- Ima učenika talentiranih za  glazbu, ali i onih prosječnih i ispodprosječnih glazbenih sposobnosti.  Smatram da to ne znači da se djeca ne bi trebala baviti glazbom, slušati ju, pjevati, plesati. Glazba je jedan univerzalan jezik kojeg svi dobro osjećamo. Ne moramo puno znati o glazbi kako bismo uživali u njoj, premda, što više znamo, bolje je razumijemo. Moj cilj je da djeca uživaju u glazbi i da upoznaju neku drugu vrstu glazbe, koju ne slušaju u slobodno vrijeme.

Nakon dugogodišnjeg sudjelovanja na Kvarneriću, kakvi su Vaši dojmovi i kojim se učenicima osobito ponosite?

- U svim školama u kojima sam radila vodila sam učenike vrlo uspješno. Veselim se Kvarneriću, ne zbog natjecanja, već zbog druženja. Najveća vrijednost tog festivala je jedno prekrasno druženje sudionika. Naravno da kroz godine imate uspješnijih i manje uspješnih nastupa, no to nije bitno, bitno je sudjelovanje na tom festivalu te da učenici osjete radost druženja.

Na kojim ste natjecanjima još sudjelovali?

- Otkad sam došla u ovu školu u glazbenom izričaju sudjelujemo na natjecanju Europa u školi. Prošli smo svaki put na županijskoj razini, uvijek pripremimo nešto drugačije. U svom dugom stažu mislim da sam uspješno prošla većinu dječjih glazbenih festivala koji postoje u Hrvatskoj. Sa svojim sam zborovima nastupala i u inozemstvu. Jedan od najznačajnijih nastupa bio mi je na Global Education festivalu  u Sanremu u Italiji. To je natjecanje u raznim umjetničkim aktivnostima. Jako sam ponosna na tamošnji uspjeh jer je u konkurenciji šest škola iz cijeloga svijeta sudjelovala i moja bivša škola sa čak dvije moje pjesme. Nastupala sam i u berlinskom parlamentu s jednom od mojih bivših škola. Imali smo tu čast da se u berlinskom parlamentu prvi put čuje hrvatska pjesma. Još jedan značajan uspjeh postigla je moja pjesma Skrivalo koja je na natjecanju International Songwriters Competition ušla među prvih 30 od 13 000 prijavljenih pjesama. Pjesma je u istarskoj ljestvici na čakavskom narječju. Nastojim istarsku ljestvicu približiti djeci kroz popularni izričaj što je moja uža specijalnost  i strast. Pridružena sam članica Plesne udruge RiDance s kojom sam stvarala Mjuzikl za djecu i mlade Novi dan 2010. godine. Izvodila su ga djeca iz naše županije. Taj mjuzikl je vidjelo oko 6000 djece iz ovog kraja. Mogu istaknuti da su u tom mjuziklu sudjelovali Antonio Krištofić i Antonela Doko te mnogi drugi koji su danas aktivni u raznim klapama, zborovima. Za svoj uspješan rad nagrađena sam najvećom državnom nagradom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta “Ivan Filipović” 2011. godine.

S obzirom da organizirate natjecanje za Dan škole, možete li nam pojasniti kako teku probe?

- Neki razredi su gotovo spremni, dok neki sporije napreduju, ali sam sigurna da ćemo uz dobru volju postići željene rezultate. Nadam se da ćemo svi uživati u glazbi i plesu. Bit ovog našeg susreta jest druženje i zabava. Glazba je doista jedan jezik koji razumijemo svi i u kojem možemo svi uživati.

Kako se bira pobjednik?

- Pobjednika biraju tri žirija: dječji, učiteljski te stručni. Stručni žiri će činiti pjevači našeg kraja: Antonio Krištofić, Martina Majerle i Mauro Staraj. No dodijelit će se i nagrade za najbolju izvedbu, koreografiju, kostimografiju, suradnju, trud itd.

Učiteljici zahvaljujemo na vremenu koje je izdvojila za nas, želimo joj još mnogo uspjeha, a mi s nestrpljenjem očekujemo natjecanje koje je pred nama.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju