NAŠA ŠKOLA NIJE TEK ZGRADA
Autor: Nastja Srok, Ingrid Baljak, 22. 1. 2018.

„Naša škola nije tek zgrada“
Dan škole u povodu obilježavanja 50. obljetnice školske zgrade
1967. – 2017.

OŠ Viktora Cara Emina u Lovranu ove je godine proslavila
50 godina rada u današnjoj školskoj zgradi.
U znaku te okrugle obljetnice 25. listopada održan je Dan škole.
Brojni naši učenici i učitelji dugo su se pripremali za taj dan te priredili bogat i zanimljiv program i zabavu. Program je bio podijeljen na jutarinji dio za učenike i učitelje te popodnevni dio za roditelje, uzvanike, sve djelatnike i umirovljenike Škole.

Jutarnji sportski program

Jutarnja događanja započela su u 8.00 sati. Za starije razrede na glavnom školskom igralištu održavao se nogometni turnir, a mlađi su se razredi zabavljali prikladnim sportskim igrama. Nogometni turnir otvorile su ekipe osmih i šestih razreda i osmaši su s lakoćom pobijedili šestaše rezultatom 5:0. Druga se utakmica odvijala između sedmaša i petaša. I dok se vratar sedmaša uglavnom dosađivao, vratar petih razreda imao je pune ruke posla pokušavajući spriječiti sedmaše u ostvarivanju zgoditaka. K tome je od strane neiskusnih petaša pao i jedan autogol te je utakmica završila uvjerljivom pobjedom sedmaša.

Utakmica za treće mjesto bila je izrazito napeta. Ekipe šestih i petih razreda nepopustiljivo su se borile za posjed lopte, ali umorni petaši sve više posustaju te pobjedu odnose šestaši rezultatom 2:0 te time osvajaju treće mjesto.

Turnir se nastavlja borbom za prvo mjesto u utakmici između osmaša i sedmaša. Ekipa osmaša na početku se poigravala sedmašima no nakon izjednačenja rezultata, brzo su se uozbiljili te su, pokazujući sav svoj talent, znanje i snagu najstarijih učenika, završili ovu utakmicu rezultatom 9:1 i osvojenim prvim mjestom.

Sudac svih utakmica, prof. Igor Šijanec pohvalio je nogometaše zbog poštene igre, a ostale učenike zbog navijačke pristojnosti i discipline što je pridonijelo ugodnoj atmosferi cijeloga turnira.  Nakon završetka turnira svi su se učenici i učitelji okrijepili organiziranom školskom marendom.

ENOLA GRŽIN, 8. B - EMA MIHALIĆ, 8. A

Multimedijalni glazbeno-scenski prikaz
„Naša škola nije tek zgrada“

Nakon odmora i marende učenici su, vođeni svojim profesorima, krenuli prema lovranskome Kinu „Sloboda“ na obljetnički program „Naša škola nije tek zgrada“ koji je izvođačima ujedno poslužio kao generalna proba za poslijepodnevnu svečanu izvedbu.

Program je započeo izlaskom veselih lica školskoga zbora i njihovom izvedbom himne Republike Hrvatske i Primorsko-goranske županije. Voditelj programa Jan Galić, učenik 7. B razreda, uveo je učenike u program govorom o vrijednosti obrazovanja i ulozi škole. Nakon njega naša ravnateljica Iva Erceg srdačno je pozdravila sve učenike i učitelje u povodu ovoga obljetničkoga Dana škole.

Uslijedio je „vremeplov“ u obliku TV-dnevnika koji nas je vratio u 1967. godinu i informirao o najznačajnijim novostima iz svijeta, a potom o vijestima iz naših krajeva i izgradnji nove školske zgrade OŠ Viktora Cara Emina uz kratak povijesni pregled lovranskoga školstva.

U scenskome dijelu programa glavne su uloge nosili Mario Batifiaca, bivši učenik naše škole i poznati estradni umjetnik u ulozi učenika te Gina Uhač, učenica 7. A razreda kao njegova majka. U okosnicu priče o školskim obvezama i problemima u program se uključuje mnoštvo sadašnjih i bivših učenika i učitelja Škole živim glazbeno-scenskim izvedbama, multimedijalnim prezentacijama i informacijama o brojnim uspjesima i postignućima pojedinaca. Među njima su svi oni koje danas s ponosom ističemo kao svoje bivše učenike, a među kojima je veći broj doktora znanosti, istaknutih sportaša, glazbenika, umjetnika, učitelja. U programu su uz školski zbor i soliste pod vodstvom učiteljice Natalije Banov sudjelovali i lutkari „Mići ribarići“ pod vodstvom učiteljice Suzane Galović te folklorna skupina pod vodstvom učiteljice Radeljke Barišić iz PŠ „Eugen Kumičić“ iz Mošćeničke Drage, mali čakavci pod vodstvom učiteljica Ranke Janjetić i Marije Negrić te glumci i recitatori pod vodstvom učiteljice Nine Dukić Srok.

Završetak bogatog programa uz obilje multimedijalnog materijala, puno pjesme i plesa, obilježila je himna Škole koju su izvodili svi sudionici programa.

U poslijepodnevnim satima isti je program izveden u lovranskome Kinu „Sloboda“ za sve uzvanike, djelatnike i umirovljenike Škole. Bila je to jedinstvena prilika za susrete s dragim bivšim učiteljima, kolegama i prijateljima u svečarskome obljetničkome ozračju, a druženje je poslije programa nastavljeno u restoranu „Knezgrad“ uz prigodni domjenak.

MARA LEMIĆ, 8.B

Obljetničke izložbe i izdanja

Obljetnički je program obilježen i posebnim izdanjem školskoga lista „Lovranski feralić“ koji je osmišljen kao presjek rada novinarskih grupa Škole u proteklih pedeset godina. Istim je povodom ostvarena i mala zbirka čakavskih pjesama učenika, a uskoro će biti izdan i CD školskoga zbora.

Prošlosti i sadašnjosti rada Škole te postignućima i uspjesima njezinih bivših i sadašnjih učenika posvećeno je i nekoliko prigodnih izložaba u prostoru školske zgrade:

• „Naša škola Viktora Cara“ izložba fotografija iz prošlosti i sadašnjosti školske zgrade
  • izložba fotografija koje su ostavština fotogrupe Škole iz 70-ih godina
  • prikaz najznačajnijih uspjeha sadašnjih i bivših učenika na natjecanjima i smotrama iz različitih predmeta
  • „Davno je bilo priča mi mama...“ izložba posvećena obiteljima Frolja, Jakovašić i Kalčić iz kojih je najveći broj učenika pohađao našu školu
  • izložba kojom se predstavlja 6 ravnatelja te 11 bivših učenica koje su danas učiteljice Škole
  • izložba kojom se s ponosom ističu bivši učenici i njihovi iznimni uspjesi u području znanosti, glazbe, plesa, scenske umjetnosti, estrade i sporta.

ANDREA JERGOVIĆ i INES MILINOVIĆ, 8.A

FOTOGRAFIJE S PRIREDBE